W momencie odbierania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza nabywamy prawo do wystawiania recept. Generalnie na wszytsko i dla wszytskich z jednym zastrzeżeniem – dopóki nie podpiszemy umowy z NFZ’em nie wystawiamy recept refundwanych! Dodatkowo należy pamiętać ze do wypisania recepty, musimy prowadzić dokumentację medyczną pacjenta – tzn musimy mieć jego dane osobowe, wpisane badanie przedmiotowe i podmiotowe, rozpoznanie, zalecenia i zaordynowane leki i przetrzymywać tę dokumentacje przez określoną ustawowo ilość lat (pamiętacie z LEP’u ile to było? zapraszam do skomentowania).

Czy mogę wystawić refundowane recepty pro auctore i pro familia?

Oczywiście, po podpisaniu umowy z NFZ’em z zastrzeżeniem jak wyżej i dodatkowo należy pamiętać, ze aby wypisać leki refundowane musimy mieć wpisane rozpoznanie wg ICD 10 oraz odpowiednie zaświadczenie od lekarza specjalisty! W innym wypadku w razie kontroli NFZ możemy liczyć na srogą karę, zwrot nieprawidłowo przypisanej refundacji z odsetkami karnymi. NFZ ma na taka kontrolę 5 lat!

 

Wzór recepty nierefundowanej

 

Pamiętaj ze na recepcie musi być twoje imię i nazwisko, nr prawa wykonywania zawodu, data wystawienia recepty, dane pacjenta i Twój podpis podpis!

 

Tu link do dyskusji na ten temat: https://konsylium24.pl/poradnik/porady-formalne/wypisywanie-recept/93300/post

 

Dla wszystkich, którzy nie są pewni jak wypisać recepty, zwłaszcza te refundowane, zapraszam na www.indeks24.pl czyli Pharmindex od Konsylium 24. Po wybraniu interesującego nas preparatu klikamy na ikonkę Rx – ukazuje się wzór wypełnionej recepty, uwagi dotyczące refundacji, charakterystyka produktu leczniczego i inne cenne uwagi. Zdecydowanie narzędzie warte polecenia na początek!