Zacznijmy od pracy na etacie – tutaj nie masz prawnego obowiązku ubezpieczenia się, robisz to, gdy uznasz za stosowne, pamiętając jednocześnie ze to świadczeniodawca czyli szpital lub przychodnia która Cie zatrudnia jest tym organem, który może być ewentualnie skarżony przez pacjenta i może obciążyć Ciebie jako pracownika odszkodowaniem do maksymalnej wysokości trzech pensji (mówi o tym Kodeks Pracy).

Praca na umowę zlecenie – sytuacja jak wyżej ubezpieczenia jest dobrowolne, z tym, ze nasza odpowiedzialność jest całkowita, a nie ograniczona do trzykrotnośći pensji.

Wykonywanie zawodu w formie praktyki lekarskiej (dotyczy to każdego rodzaju praktyki – stacjonarnej, na wezwanie, kontraktu itp) – tutaj mamy OBOWIĄZEK nałożony ustawowo! Minimalną sumę gwarancyjną dla tego ubezpieczenia – w przypadku lekarza (lekarza dentysty) wynosi ona 75000 euro na 1 zdarzenie i 350000 euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Koszty takiego ubezpieczenia zależne są od Ubezpieczyciela oraz specjalizacji w obrębie której będziemy wykonywać swój zawód. Przykładowe stawki dla członków Opolskiej Izby Lekarskiej w zakładzie PZU

Grupa I (składka 659 zł) Grupa II (składka 283 zł) Grupa III (składka 141 zł)
     Anestezjologia i intens. terapia
      Chirurgia ogólna
      Chirurgia dziecięca
      Chirurgia naczyniowa
      Chirurgia onkologiczna
      Chirurgia plastyczna
      Torakochirurgia
      Kardiochirurgia
      Neurochirurgia
Chirurgia szczękowo-twarzowa
Chirurgia stomatologiczna
      Urologia
      Urologia dziecięca
      Ortopedia i traumatologia
      Ginekologia i położnictwo
      Ginekologia onkologiczna
      Medycyna ratunkowa
      Neonatologia
      Medycyna sportowa
      Radioterapia
     
Wszystkie pozostałe
specjalności stomatologiczne
Wszystkie pozostałe specjalnościUwaga:

Jeżeli  lekarz z III grupy wykonuje jakieś zabiegi chirurgiczne, endoskopowe, z zakresu radiologii interwencyjnej czy inne wymagające pisemnej zgody – musi się ubezpieczyć jak w grupie II.

 

  • Jeżeli lekarz ma kilka specjalizacji, ubezpiecza się zgodnie z tą, którą wykonuje.
  • Jeżeli lekarz wykonuje kilka specjalizacji, ubezpiecza się zgodnie z tą, która ma wyższą składkę.

Praca z zakresu Pomocy Doraźnej i in. zazwyczaj nie jest objęta przez w/w obowiązkowe ubezpieczenie. Trzeba dokupić rozszerzony pakiet i odpowiednio za niego zapłacić.

Ubezpieczyciele w ramach poszerzenia pakietu często proponują darmową opiekę prawna, do wykupienia czego szczerze zachęcam, koszt takiego poszerzonego pakietu obejmującego NiŚPD oraz pomoc prawną to około 65zł miesięcznie – np w INTER-Polska

Jeśli nie wiesz gdzie się ubezpieczyć – najlepiej wybierz się do swojej Izby Lekarskiej, praktycznie w każdej jest biuro ubezpieczyciela, który współpracuje ze środowiskiem, często Izby maja również swego rodzaju grupowe ubezpieczenia, które są atrakcyjniejsze finansowo niż podpisywane indywidualnie.

Z mojej wiedzy firmy świadczące Ubezpieczenia dla Lekarzy to:

Inter 

PZU

Medbroker

 

Co z ubezpieczeniem HIV/HCV?

Sam jako, ze jestem lekarzem z grupy zabiegowców będę miał takie ubezpieczenie. Należy pamiętać, ze przed ubezpieczeniem trzeba wykonać badania wirusologiczne potwierdzające, że nie jesteśmy zakażeni, inaczej ubezpieczyciel może się na nas wypiąć i nic nam nie wypłacić, gdyby przytrafiło się takie nieszczęście.

Co z internistami? Wg amerykańskich badań większa ilość zakłóć i innego rodzaju narażenia występuje właśnie ze u personelu niezabiegowego! Zapewne ze względu na mniejsza wprawę w posługiwaniu się ostrymi narzędziami, mniejszą styczność i najzwyczajniej mniejsze doświadczenie przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju zabiegów naruszających powłoki ciała.