Zarobki rezydentów są ustalane ustawowo zgodnie z nowym rozporządzeniem MZ:

§1. Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarza i lekarza dentysty odbywającego daną specjalizację w ramach rezydentury w dziedzinach:
1) anestezjologia i intensywna terapia,
2) chirurgia onkologiczna,
3) geriatria,
4) ginekologia onkologiczna,
5) hematologia,
6) medycyna ratunkowa,
7) medycyna rodzinna,
8) neonatologia,
9) neurologia dziecięca
10) onkologia kliniczna,
11) onkologia i hematologia dziecięca,
12) patomorfologia,
13) pediatria,
14) psychiatra dzieci i młodzieży
15) radioterapia onkologiczna,
16) stomatologia dziecięca
wynosi w pierwszych dwóch latach rezydentury – 3602 zł, po dwóch latach rezydentury – 3890 zł.

§2. Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarza i lekarza dentysty odbywającego daną specjalizację w ramach rezydentury w innych niż określone w §1 dziedzinach medycyny wynosi w pierwszych dwóch latach rezydentury 3170 zł, po dwóch latach rezydentury – 3458 zł.

Oczywiście jest tu mowa o zarobkach BRUTTO, czyli na rękę mamy odpowiednio 2275zł oraz dla rezydentur deficytowych 2570zl!

 

Co z kontraktem.etatem? Tutaj stawki są bardzo różne, zależy czy znajdziemy w ogóle szpital który chce nam zapłacić za czas szkolenia – generalnie głęboki powiat w specjalizacjach takich jak Interna, Pediatria, Chirurgia czasem Anestezjologia. Od czasu do czasu trafiają się też inne smaczki jak ginekologia, ortopededia – trzeba szukać po ogłoszeniach, szpitalach.  Stawki są bardzo różne zazwyczaj poziom rezydentury, chociaż są szpitale które potrafią zproponować 5500zł brutto. Nalezy też pamiętać ze szpitale które płacą nam za szkolenia często wymagają podpisania umowy lojalnościowej 2,3 letniej po skończeniu specjalizaji.

Niestety w ogromnej większości szpitali w dużych miastach można liczyć tylko na WOLONTARIAT… albo pensje wysokości najniższej krajowej…

Jest jeszcze jedno wyjście – wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów – o tym w innym wpisie